Kā izveidot sociālo stāstu

Šeit Jūs atradīsiet dažus ieteikumus sava sociālā stāsta veidošanā.

Vecgada vakars un jaunā gada diena

Šīs materiāls var kļūt par vienu no palīgiem tik izaicinošu svētku svinēšanu, kā vecgada vakars un jaunā gada diena.

Ziemas brīvlaiks

Ziemas brīvlaiks var kļūt par izaicinājumu daudziem bērniem ar AST. Šeit Jūs atradīsiet sociālo stāstu piemērus, kurus var mēģināt izmantot, lai sagatavotu bērnu brīvlaikam. 

Uzvedības programmu izveide bērniem ar autismu

  Materiālā tiek sniegts apraksts, kādas rīcības būtu lietderīgas saistībā ar bērna nevēlamo uzvedību. Kādus jautājumus jāņem vērā pirms uzsākt uzvedības maiņu.

Atlīdzības programmu lietošana bērniem ar autismu

Atlīdzības programmas ir noderīgs veids, kā veicināt bērnu pozitīvu uzvedību. Šinī ieteikumu lapā Jūs atradīsiet padomus, kādā veidā samazināt bērna uzvedību, kura Jūs neapmierina un pastiprināt vēlamo uzvedību.

Izaicinošas uzvedības cēloņu identificēšana no ABC tabulas

Materiāls māca, kādā veidā var identificēt bērna problemātiskās uzvedības cēloņus izmantojot ABC principus. Pirms ķeraties klāt šīm materiālam no sākuma apskatiet un aizpildiet ABC tabulas.

Video materiāli

Esiet pacietīgi! Šī sadaļa vēl ir tapšanas procesā, bet drīz Jūs to redzēsiet!

ABC shēmas lietošana, lai noteiktu izaicinošas uzvedības izraisītājus bērniem ar autismu

Šajā padomu lapā Jūs atradīsiet informāciju par ABC shēmas metodes pielietojumu saistībā ar problemātisko uzvedību.

ABC tabula

Pašaprūpes materiāls "Ikdienas prasmes un darbības cilvēkiem ar AST"

Pašaprūpes prasmes ir prasmes, kuras cilvēki izmanto ikdienā. Indivīdiem ar AST var būt grūtības izmantot noteiktas prasmes, kas saistās ar pašaprūpi. Šinī materiālā Jūs atradīsiet informāciju kā palīdzēt bērnam ar AST veikt ikdienas darbības, kuras daudziem cilvēkiem ir pašsaprotamas, bet ir apgrūtinošas indivīdiem ar autismu.

Vizuālais atbalsts

Šinī sadaļā Jūs atradīsiet informatīvos plakātus, kuri ir tapuši saistībā ar Latvijas Autisma apvienību. Plakāti var būt palīdzoši bērnam ar AST saprast kā rīkoties ikdienas situācijās.

Autisma karte

Šo karti ir izdevusi Nacionālā Autisma apvienība.
Karte sniedz Jums skaidrojumu par to, ko var sagaidīt, satiekot personu, kurai ir autisms.

Rīgas domes Labklājības departamenta projekts „Vizuālā atbalsta materiālu darbnīcas pozitīvai uzvedībai bērniem un jauniešiem ar uzvedības traucējumiem” (2014, 2015)

Daudziem bērniem ar AST ir nepieciešams vizuālais atbalsts, lai tie spētu labāk uztvert informāciju un rīkoties tā, kā no viņiem tiek pieprasīts. Materiāli tapuši 2014., 2015., un 2016. gadā saistībā ar Rīgas domes Lebklājības departamentu, Autisma apvienību un aprūpētājiem, kuri piedalījās šajos pasākumos un dalījās ar saviem materiāliem.

Saite uz vizuālajiem materiāliem.

Sociālie stāsti

Sociālu stāstu veidošana ir viens no veidiem, kā palīdzēt bērnam ar AST saprast lietas, kas notiek apkārt, kā arī kā rīkoties un uzvesties noteiktajās situācijās sociāli pieņemamā veidā.

Saite uz sociālajiem stāstiem. 

Pieaugšana: autisms un pubertāte

“Pieaugšana” ir rokasgrāmata, kas paredzēta vecākiem, aprūpētājiem, pedagogiem, psihologiem, dienas centru un sociālās aprūpes centru darbiniekiem un citiem cilvēkiem, kuri rūpējas par bērniem un jauniem cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem un/vai garīgās attīstības traucējumiem un saskaras ar jautājumiem, kas saistīti ar pubertāti.

Materiālu veidoja: Autisma centrs un Latvijas autisma apvienība

Informatīvi izglītojoši materiāli vecākiem un atbalsta personālam

Kas jāņem vērā speciālistam, ja ierodas cilvēks ar autiska spektra traucējumiem!