Bērnu slimnīcā darbu uzsāk Autisma kabinets

Autisma kabineta atklāšanas pasākumā piedalījās gan Bērnu slimnīcas speciālisti, gan kabineta iniciatori un veidotāji - Bērnu slimnīcas fonds. Klāt bija arī bērnu ar AST vecāku pārstāvji, kā arī ieceres atbalstītāji!

VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” novietnē Gaiļezers tika atklāts pirmais Autisma kabinets bērniem, kā arī interneta platforma, kurā ir iespēja iegūt informāciju par autiskā spektra traucējumiem, terapijas metodēm un par vēl citiem bērnu vecākiem un arī speciālistiem būtiskiem jautājumiem! Projekts ir tapis pateicoties atbalstītājiem – uzņēmumam X Infotech! Konsultācijas kabinetā tisk sniegtas bez maksas!

"Ikvienam cilvēkam ir tiesības saņemt kvalitatīvus medicīniskos pakalpojumus un jo īpaši visneaizsargātākajai sabiedrības daļai – bērniem,” atzīmē Sergejs Jeļisejevs, X Infotech uzņēmuma līdzīpašnieks. “Es ceru, ka šis projekts palīdzēs mūsu bērniem smaidīt biežāk - tas ir tas, kas man nozīmē ļoti daudz!”

Autisma kabinets darbosies kā atvērta tipa kabinets Bērnu slimnīcas novietnē Gaiļezers, kurā vecāki vai aprūpētāji, kuri audzina bērnu ar autiskā spektra traucējumu (AST), var saņemt bezmaksas psiholoģisko palīdzību. Kabineta vizuālais noformējums ir tapis pateicoties arhitektei Andrai Šmitei, kura savu darbu projekta ietvaros ziedoja. Kabineta iekārtojums ir rūpīgi pārdomāts un veidots tā, lai bērniem ar AST telpa būtu droša, radītu patīkamas sajūtas un viņi varētu pilnvērtīgi piedalīties aktivitātēs.

Interneta vietnes www.autismsberniem.lv izveidē lielu ieguldījumu sniedza Latvijas Autisma biedrības vadītāja Līga Bērziņa, klīniskā psiholoģe Zane Kronberga, Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs, Garīgās veselības rehabilitācijas daļas vadītāja Irina Trušina, kā arī Velsas Autisma apvienība – ASDinfoWales www.adsinfowales.co.uk , kas ir nevalstiska organizācija Lielbritānijā un nodrošina gan informatīvu, gan praktisku atbalstu bērniem un pieaugušajiem ar AST. Pateicoties viņu atsaucībai, Bērnu slimnīcas fondam bija iespēja tulkot daudzus vērtīgus informatīvus materiālus, kuri tika ievietoti jaunajā mājas lapā. Interneta vietnē informācija ir paredzēta ne tikai vecākiem, bet arī speciālistiem – gan veselības aprūpē, gan izglītības jomā strādājošajiem, jo bieži vien informācijas trūkums par to, kā kontaktēties ar bērnu, kuram ir AST, apgrūtina profesionālo pienākumu veikšanu.

Autisma kabinets ir turpinājums Bērnu slimnīcas fonda iniciatīvai par atbalsta paplašināšanu bērniem ar autiska spektra traucējumiem, jo, regulāri saņemot vecāku un citu NVO sniegto informāciju, kā arī konsultējoties ar nozares profesionāļiem, tika secināts, ka bērniem ar AST ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt profesionālu, mūsdienīgu un valsts apmaksātu pakalpojumu. Kā pirmais Bērnu slimnīcas fonda sniegtais atbalsts bija AST diagnostikas ieviešana Bērnu slimnīcā 2017.gada sākumā, kad fonds apmaksāja apmācības speciālistiem un testa materiālus, savukārt Bērnu slimnīca nodrošināja speciālistu, kurš šo pakalpojumu sniedz.

“Izpētot situāciju, secinājām, ka liela daļa bērnu, kuru vecākiem nav finansiālu iespēju apmaksāt terapiju un diagnostiku, kas ir dārgs pakalpojums, paliek bez palīdzības. Autisma kabinets un mājas lapa, novērtējot pieejamo finanšu un cilvēkresursu, šobrīd ir reālākā iespēja nodrošināt bezmaksas pakalpojumua, taču mēs apzināmies, ka kabinets nevarēs sniegt visu nepieciešamo palīdzību. Redzam šo projektu kā svarīgu atbalsta punktu, kur vecāki un aprūpētāji var iegūt informāciju un apgūt praktiskas iemaņas saskarsmē un darbā ar savu bērnu, taču dažādu terapijas veidu pieejamības problēmas saglabājas. Tāpēc jau šobrīd domājam par vēl citām atbalsta iespējām, un un esmu ļoti pateicīga ziedotājam- X Infotech, kā arī Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas speciālistiem un slimnīcas administrācijai par atsaucību, ieguldīto laiku un līdzekļiem!”, pateicību pauda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

2015. gadā bērnības autisms Latvijā tika reģistrēts 303 bērniem, taču, ņemot vērā 2017.gada Pasaules Veselības organizācijas datus, kas liecina, ka AST ir 1 no 160 bērniem, visdrīzāk, diagnoze skar ievērojami lielāku skaitu bērnu.